Cüneyt Arkın dükkanı
Üye girişi Üye olSiteye Üye Ol Arkın MarketArkın Market Detaylarım  

Cüney Arkın / Google Arama Motoru

Geri Dön

Cüneyt Arkın Basın Takip

OLİMPİYAT MEŞALESİ İSTANBUL'DAN GEÇİYOR
03 Nisan 2008 tarihinde, Beijing Olimpiyat Meşalesi Koşusu'nun İstanbul ayağında bu meşaleyi taşıyacağım. Beni bu anlamlı organizasyona dahil eden herkese saygılarımı sunuyorum.

Bir milyar insanın temiz su içemediği, her beş dakikada bir bebeğin öldüğü, açlık, yoksulluk ve sefalete boğulan, güçlünün güçsüzü ezdiği, her an savaşlarla binlerce insanın öldüğü günümüzde bu meşale iyi bir dünya adına barışı simgelemektedir.

Bu dünyada barış adına yakılan meşaleyi, yalnız 03 Nisan günü değil hayatım boyunca insanlık adına, barış yolunda sizlerle beraber yaşayacağıma yemin ederim.


3 Nisan 2008 günü İstanbul’dan geçecek 2008 Beijing Olimpiyat Meşalesi Koşusu’nun tanıtım toplantısı 12 Mart 2008 Çarşamba günü Olimpiyatevi’nde yapıldı.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, TMOK Başkanı Togay Bayatlı, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, Olimpiyat Meşale Koşusu Proje Koordinatörü Yalçın Aksoy, 2008 Beijing Olimpiyat Meşalesi Koşusu’nun ana sponsorları Coca Cola, Samsung ve Lenovo’nun üst düzey yöneticileri, Coca Cola adına Türkiye Bölge Başkanı Ahmet Burak, Samsung adına Cep Telefonları Direktörü Selim Erbay, Lenovo adına Satış Müdürü Alp Bulak’ın katılımı ile düzenlenen tanıtım toplantısında, meşaleyi taşıyacaklar arasında yer alan sanatçı Mirkelam ve diğer isimlerin bir bölümü de hazır bulundu.

2008 Beijing Olimpiyat Oyunları Meşale Koşusu, tüm dünyada 22,000 meşale taşıyıcısının yardımıyla, 130 günde beş kıtayı dolaşarak 137.000 kilometre yol kat edecek. Coca-Cola, Samsung Electronics ve Lenovo’nun ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek 2008 Beijing Olimpiyat Meşalesi Koşusu’nun sloganı “Ateşi Yak, Hayali Paylaş!”

25 Mart 2008 tarihinde Yunanistan’ın Olimpia şehrinde yakılacak olan 2008 Olimpiyat Meşalesi, 31 Mart’ta Beijing’e varacak ve ardından Almaata kenti üzerinden 3 Nisan 2008 tarihinde İstanbul’dan geçecek. Tüm dünya insanlarına dostluğu, barışı ve saygının simgesini götürmeyi amaçlayan meşale koşusunun rotası tarihi İpek Yolu’ndan esinlenerek oluşturuldu.

Koşunun ikinci ayağı olan İstanbul’daki parkur Sultanahmet Meydanı’ndan başlayarak Taksim’de son bulacak. 80 meşale taşıyıcısı tarafından taşınacak meşalenin final noktası olan Taksim Meydanı’nda düzenlenecek Athena konseriyle kutlamalar sona erecek.

İstanbul’dan geçecek meşalayi taşıyacak isimler Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve koşunun ana sponsorları olan Coca-Cola, Samsung Electronics ve Lenovo tarafından olimpiyat ruhunu yansıtan, barışçı, uzlaştırıcı, tek başına fark yaratan, pozitif, zorluklara meydan okuyan, topluma ve insanlığa katkıda bulunan kişiler olarak seçildi. Meşale taşıyıcıları arasında madalyalı sporcuların yanısıra olimpiyat ruhunu yansıtan isimsiz kahramanlar ve sanat dünyasından Türkiye’yi başarılarıyla temsil eden önemli isimler de yer alıyor.
http://www.turkishnoc.org/mesalelansman.htm