Cüneyt Arkın dükkanı
Üye girişi Üye olSiteye Üye Ol Arkın MarketArkın Market Detaylarım  

Cüney Arkın / Google Arama Motoru

Geri Dön

Cüneyt Arkın Basın Takip

Cüneyt Arkın’a Büyük Onur…
Sinemaseverlerin bütün bir yıl heyecanla bekledikleri ve bu yıl üçüncü kez AKBANK sponsorluğunda gerçekleşen 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 30 Mart Cuma akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle başladı.

Sunuculuğunu Dolunay Soysert ve Sinan Tuzcu’nun üstlendiği 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Açılış Töreni boyunca İtalya’da yaşayan genç sanatçı Yasemin Sannino izleyicilere sahnede film müziklerinden derlenmiş şarkılarıyla renkli bir program sundu. Tören boyunca beş kez sahne alan Yasemin Sannino; “Pembe Panter”, “Kazablanka”, “Gece Melek ve Bizim Çocuklar”, “Hayat Güzeldir” ve Ferzan Özpetek’in “Cahil Periler” filmlerinden seçilmiş şarkıları seslendirdi.

İstanbul Film Festivali’nin Açılış Töreni İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın konuşmasıyla başladı. Ardından, Festival Sponsorluğu’nu üstlenen AKBANK ile Festival’e en büyük katkıda bulunan sponsorlar DIGITURK, TEKNOSA EFES PİLSEN, NOKIA Nseries, NTV, GOLDAŞ, SABAH GAZETESİ ve temsilcilerine İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı takdim etti.

Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl, Türk Sineması’nın gelişmesine katkıda bulunan sanatçılara verilen “Sinema Onur Ödülleri” takdim edildi. “Sinema Onur Ödülleri”ne bu yıl;

Sanat yönetmeni olarak adım attığı Türk sinemasında toplumsal temaları ele aldığı filmleriyle kalıcı bir yer edinen, filmleriyle toplumsal duyarlığı yüksek, realist tavrını vurgulayan mimarlık eğitiminden kaynaklanan sanatsal yanını hep güçlü tutmuş olan Duygu Sağıroğlu;

Heykelsi yüzündeki güçlü ama yumuşak ifade, kendine özgü tonlaması ve hemen ayırt edilen güzel sesiyle Türk sinemasının pek çok önemli filmlerinin başarısında pay sahibi olan ve sinemamızın önemli yapımlarında çoğu zaman başrolle yarışan yardımcı rollerde nüanslı oyunculuğunun, izleyici avucuna alan inandırıcılığın mükemmel örneklerini veren Güler Ökten;

Türk sineması deyince akla gelen ilk isimlerden biri olacak kadar bu sektörle özdeşleşmiş, en çok sayıda başrol üstlenen oyuncu unvanını taşıyan; duruşu, bakışı, seslendirmesi, aksiyon sahnelerindeki performansıyla benzersiz bir sinema kişiliği yaratan, Yeşilçam’ın temel direklerinden biri Cüneyt Arkın; layık görüldüler.
26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Açılış Konuğu, senaryo yazarı ve usta yönetmen Paul Schrader oldu. Yönetmenliği ile olduğu kadar imza attığı senaryolarla da sinema dünyasının efsanevi isimlerinden Paul Schrader’a İstanbul Film Festivali’nin “Sinema Onur Ödülü” verildi. Ödülü Schrader’e Şakir Eczacıbaşı takdim etti.

Martin Scorsese’nin yönettiği Taxi Driver / Taksi Şoförü, Raging Bull / Kızgın Boğa ve The Last Temptation of Christ / Günaha Son Çağrı gibi tartışma yaratan filmlerin senaryolarını yazan; yazıp yönettiği Amerikan Jigolo filmiyle sinema tarihinde yer eden Paul Schrader’in 2007 Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılan son filmi The Walker / Entrika da festivalde gösterilecek.

“Saturno Contro / Bir Ömür Yetmez"in yönetmeni Ferzan Özpetek ve filmde rol alan İtalyan sinemasının tanınmış oyuncularından Stefano Accorsi, Ambra Angiolini, Milena Vukotic ile Serra Yılmaz da gecenin son bölümünde sahneye çıkarak festival izleyicilerini selamladılar. 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılış konuklarının ulaşımı RENAULT’nun Festival araçları ile sağlandı.

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Açılış Töreni Türk sinemasının geçmişten günümüze tüm seçkin simalarının buluştuğu bir gece oldu. CNN Türk tarafından canlı yayınlanan İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’ni salonda yaklaşık 2.500 kişi izledi.

Açılış Töreni’nin ardından Festival, Ferzan Özpetek’in son filmi Bir Ömür Yetmez’in Türkiye’deki ilk gösterimi ile başladı. Böylece İstanbul Film Festivali 26 yıllık tarihinde açılışını ilk kez bir Türk yönetmenin filmiyle yapmış oldu.

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılışı, Akbank’ın evsahipliğinde Beyoğlu Ghetto’da düzenlenen özel partiyle kutlandı. Akbank’ın Festival Açılış Partisi’nde, Festival’in yerli ve yabancı konuklarının yanı sıra sinema, kültür-sanat ve iş dünyasının ünlü isimleri bir araya geldi. Sinema tutkunlarının buluştuğu Akbank Partisi, New York caz sahnesinin gözde tromboncusu Clark Gayton’ın müziğiyle renklendi.

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali / Açılış Töreni

Festivale en büyük katkıda bulunarak Plaket alan kuruluşlar

(sahneye çıkma sırasıyla)
SABAH Gazetesi adına Fatih Altaylı
Genel Yayın Yönetmeni
GOLDAŞ adına Sedat Yalınkaya
Genel Müdürü
NTV adına Siren Uludağ
NTV Pazarlama ve Halkla İlişkiler Direktörü
NOKIA Nseries adına Sertaç Şener
Doğu Akdeniz ve Türkiye Multimedya
Pazarlama Müdürü
EFES PILSEN adına Arzu Demirel
İletişim Müdürü
TEKNOSA adına Kadircan Erkıralp
Pazarlama Direktörü
DIGITURK adına Berna Kürekçi
Kurumsal İletişimden Sorumlu
Genel Müdür Yardımcısı
AKBANK adına Zafer Kurtul
Akbank Genel Müdürü
http://www.iksv.org/film/basin_bulten.asp?cid=221