Cüneyt Arkın dükkanı
Üye girişi Üye olSiteye Üye Ol Arkın MarketArkın Market Detaylarım  

Cüney Arkın / Google Arama Motoru

Geri Dön

Cüneyt Arkın Basın Takip


Yerli "süper kahramanlar"

Tüm dünyada "Superman", "Örümcek Adam", "Batman", milyonlarca dolarlık filmleriyle fırtına gibi eserken, Yeşilçam tarihi de onları kıskandıracak maharette süper kahramanlara sahne oldu.

Kara Murat, Karaoğlan, Malkoçoğlu, Battal Gazi, Tarkan, Dünyayı Kurtaran Adam, Kılıçaslan gibi kahramanların maceraları, Hollywood'un süper kahramanlarını gölgede bırakacak cinsten...

Müslümanlar'ın 17. yüzyılda Bizans'a yaptığı gazalarda ün yapan Battal Gazi'den esinlenilen kahraman, beyazperdeyle 1955 yılında tanıştı. Sami Ayanoğlu'nun yönettiği "Battal Gazi Geliyor" adlı filmi, 1966 yapımı "Battal Gazi" izledi. Filmde Battal Gazi'yi Atilla Gürses canlandırdı.

Seri, 1971'de Atıf Yılmaz'ın yönettiği ve bu kahramanla bütünleşen Cüneyt Arkın'ın rol aldığı "Battal Gazi Destanı" ile sürdü. Arkın, 1972'de "Battal Gazi'nin İntikamı", 1973'te "Battal Gazi Geliyor", 1974'te "Battal Gazi'nin Oğlu" adlı yapımlarda rol aldı.
1972'de "Fatih'in Fedaisi Kara Murat" ve "İstanbul Kabadayısı Kara Murat" adlı filmlerle başlayan seri, 1973'te "Kara Murat Fatih'in Fermanı", 1974'te "Kara Murat Kardeş Kanı" ve "Kara Murat Ölüm Emri", 1975'te "Kara Murat Kara Şövalyeye Karşı" adlı filmlerle sürdü.

1977 yapımı "Denizler Hakimi" adlı macerasında Kara Murat, hasılat rekorları kıran "Karayip Korsanları" filminin benzeri bir maceraya atıldı.

Suat Yalaz'ın büyük ilgi gören çizgi romanından beyazperdeye uyarlanan Karaoğlan'ı usta aktör Kartal Tibet başarıyla canlandırdı.

İlk olarak 1965 yapımı "Karaoğlan" adlı yapımda ünlü kahramanı canlandıran Tibet, 1967'de "Karaoğlan ve Yeşil Ejder" filminde Tülay Erdeniz'in canlandırdığı korkunç ejdere karşı mücadele verdi.

2002 yılında televizyon dizisi olan Karaoğlan'ı bu kez genç oyuncu Kaan Urgancıoğlu canlandırdı.

Sezgin Burak tarafından 1967'de yaratılan çizgi roman kahramanı "Tarkan", 1969'da seyirciyle tanıştı.

"Türk Star Wars"ı olarak nitelendirilen "Dünyayı Kurtaran Adam" ise 1982'de çevrildi.

"Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu" adlı filmin yönetmenliğini Kartal Tibet üstlendi.


http://www.haberposta.com/test/haber_alt.asp?haber_id=10523