Cüneyt Arkın dükkanı
Üye girişi Üye olSiteye Üye Ol Arkın MarketArkın Market Detaylarım  

Cüney Arkın / Google Arama Motoru

Geri Dön Hızlı Erişim      Oku

Cüneyt Arkın Stockholm'de
Türk sinemasının usta oyuncularından Cüneyt Arkın, gençleri alkol ve uyuşturucudan korumada en büyük görevin anne ve babalara düştüğünü belirterek, ‘’Benim oğlum kullanmaz düşüncesi çok yanlış’’ dedi. Cüneyt Arkın, İsveç’in başkenti Stockholm’de Türkiye Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ile Handen Camii Derneği’nin önceki akşam ortaklaşa düzenlediği ‘’Gençlik, uyuşturucu ve alkol’’ konulu konferansta konuştu. Konferansı, Stockholm Büyükelçisi Tomur Bayer, eşi Yeşim Bayer ve Din Hizmetleri Müşaviri İsmail İşi ile büyükelçilik çalışanları ve Türk vatandaşları izledi.

Anne ve babalardan çocuklarını okutmalarını isteyen Arkın, ‘’Onlara en iyi eğitimi verin.
İyi bir eğitim alan genç kendini uyuşturucu, alkol ve sigaranın zararlarından korur’’ dedi. ‘’Gençleri alkol ve uyuşturucudan korumada en büyük görev anne ve babalara düşüyor’’ diyen sanatçı, ‘’Benim oğlum kullanmaz düşüncesi çok yanlış. Çocuğunuz adımını evden dışarı attığı andan itibaren ne yaptığını bilmek zorundasınız. İki çocuk büyüttüm, eve geldiklerinde kokluyordum’’ dedi.

Gençlerden de kurdukları arkadaşlıklara dikkat etmelerini isteyen Arkın, ‘’Bir arkadaşınız, size ‘Bir kadehten bir şey olmaz’ diyorsa, o aslında sizin arkadaşınız değildir. O bir bardak bira sonra 3-4 oluyor. Alkolün yenemediği hiçbir beden yoktur. Uyuşturucu öldürüyor, alkol ise süründüre süründüre öldürüyor. Alkol öyle gizli, sinsi bir düşmandır. Bir yudum alkol 400 beyin hücresini öldürüyor’’ diye konuştu.

Kendisinin 40 yaşında alkole başladığını kaydeden Arkın, ‘’Yoğun çalışma temposu nedeniyle bu yaşlarda bende uykusuzluk başladı. Önce bir kadeh alırsam uyuyabilirim diye düşündüm. Ama bu kadehler daha sonra arttı. İçmeye devam etseydim, bugün ya akıl hastanesinde ya da mezardaydım’’ dedi.

Konferans salonuna girişinde büyük sevgi gösterisiyle karşılaşan sanatçı bir süre hayranlarıyla fotoğraf çektirdi. ‘’Gençlik, uyuşturucu ve alkol’’ konulu konferansın açılışını yapan Din Hizmetleri Müşaviri İsmail İşi, İsveç hükümetinin yaptırdığı bir araştırmada, ülkede her yıl 400 gencin uyuşturucudan öldüğünün tespit edildiğini belirterek, nüfusu az olan İsveç’te bu rakamın yüksekliğine dikkati çekti. İsveç’te ortaöğretimdeki 100 öğrenciden de 30’unun uyuşturucu kullandığının bilindiğini belirten İşi, ‘’Bu konferansı neden yaptığımız bu rakamlardan da anlaşılıyor’’ dedi

http://www.yeniasya.com.tr/2004/05/17/haber/h24.htm