Cüneyt Arkın dükkanı
Üye girişi Üye olSiteye Üye Ol Arkın MarketArkın Market Detaylarım  

Cüney Arkın / Google Arama Motoru

Geri Dön Hızlı Erişim      Oku

Atatürk ve Sanat
Bilim Araştırma Vakfı 22 Aralık günü Sheraton Oteli’nde gerçekleşen “Atatürk ve Sanat “ konulu konferansta eski ve yeni sanatçı kuşaklarla, eski ve yeni Atatürkçü kuşakları bir araya getirdi. Bir tarafta Vasfı Rıza Zobu, Safiye Ayla, Hulusi Kentmen ve Bedia Muvahhit, diğer tarafta Atilla Dorsay, Başar Sabuncu, Cüneyt Arkın, Arif  Keskiner, Uğur Yücel ve sayıları iki yüzü aşkın genç.

Konferansın konuşmacıları ise Cüneyt Arkın, Atilla Dorsay, ve Prof. Dr. Devrim Erbil’di.
Açılış konuşmasını yapan değerli aktörümüz Cüneyt Arkın sözlerine Atatürk’ün ünlü “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız” sözleriyle başladı. Arkın, Atatürk’ü ve sanat anlayışını tanımanın ön koşulunun onun mücadelesini tanımakta yattığını vurguladı ve daha çok Milli Mücadele Tarihi üzerinde durdu.
Ünlü sanat eleştirmeni Atilla Dorsay ikinci konuşmacı olarak kürsüye geldi. Dorsay daha çok sinema olayının Atatürk’ten bu yana gelişimini, geçirdiği evreleri konu edindi.

Atilla Dorsay önce Atatürk’ün sanata verdiği önemi vurguladı. O’nun sanat karşısındaki tavrını kitapları dolduran sözlerinden rahatça anlayabileceğimizi hatırlattı. Bununla beraber onun sadece bu konuda konuşmakla kalmayıp fiilen de sanata katkı da bulunma gayretinde olduğunu belirtti.

Konferansın son konuşmacısı Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nden Prof. Dr. Devrim Erbil’di.
Devrim Erbil sanata değişik bir açıdan bakarak Atatürk ilkeleri ışığında sanatın ne olduğu sorusunu gündeme getirdi. Erbil’e göre Atatürk’ün sanata bakışı yaşama bakışından farklı değildi.

"Cumhuriyetimizin temel ilkeleri sanat için de geçerlidir. Ata’nın büyüklüğü cumhuriyet ilkeleri ile bütünleşen sanatı yaşama geçirmesindeydi. Sanat, özgür bir ortamda sınırlanmadan, sansürlenmeden varolabilme amacını taşır. Bunun daha da ötesinde Atatürkçü düşüncede sanat yaşamın en önemli yapı taşlarından biridir."
Konuşmalardan sonra, Atatürk’le beraber olma, onun sohbetinden yararlanma şerefine nail olmuş Vasfı Rıza Zobu, Bedia Muvahhit ve Safiye Ayla ve yıllarca Türk Sineması’na emeği geçmiş Hulusi Kentmen’e vakfın onur plaketi verildi. Toplantı daha sonra gençlerle sanatçılarımızın kaynaştığı sıcak bir kokteyle devam etti.

http://www.bilimarastirmavakfi.org/html/sanat.html